Przed ligą – przegląd rywali. Część II

Przed Wami druga część przedsezonowego przeglądu drużyn czwartoligowych. Zapraszamy do lektury – tym razem zajmiemy się drużynami, które w zeszły sezonie kończyły rozgrywki na miejscach od 12. do 15., a więc Rasel Dygowo, Hutnik Szczecin, Olimp Gościno i Sparta Węgorzyno.

Sparta Węgorzyno

W Węgorzynie po raz drugi z rzędu rzutem na taśmę uratowano IV ligę. Czy w tym sezonie sprawdzi się powiedzenie: „do trzech razy sztuka”? Kibice Sparty liczą, że w czerwcu 2019 roku nie będą musieli drżeć o pozostanie w gronie IV-ligowców. Atmosfera wokół klubu cały czas daleka jest od ideału – wiele głosów mówi o budowaniu drużyny opartej na starszych zawodnikach spoza regionu – najemnikach, którzy nie chcą umierać za Spartę. Póki co jednak te głosy należy odłożyć na bok. Sparta znów się utrzymała, a wyniki meczów sparingowych pokazują, że w zespole tkwi spory potencjał ofensywny. W poprzednim sezonie królem strzelców IV ligi został Jarosław Kiernicki, w tym z pewnością trochę bramek też nastrzela, jeśli tylko ominą go kontuzje i nie wydarzy się nic nieoczekiwanego. W kadrze nastąpiło kilka zmian, ale obyło się bez rewolucji. Odszedł jeden z najbardziej perspektywicznych zawodników – Patryk Miklas, a z nowych twarzy najciekawiej wygląda sprowadzenie Macieja Więcka – byłego zawodnika Błękitnych Stargard. Transfer ten wpisuje się w obraz Sparty – Więcek ma już 36 lat i jeszcze zwiększy średnią wieku w zespole. Niemniej, jeśli chodzi o zespół z Węgorzyna, trudno oczekiwać, by nagle włączył się on do gry o czołowe lokaty. Jeśli ich kapitan i czołowy strzelec w tym sezonie nie będzie tak skuteczny jak w poprzednim, to wyżej wspomniane powiedzenie może mieć w przypadku tej drużyny zastosowanie. Jak będzie? Zobaczymy.

Sparta Węgorzyno – Jedność Ikar 8:1
Sparta Węgorzyno – Błękitni Trzygłów 2:2
Sparta Węgorzyno – Kluczevia Stargard 5:5
Sparta Węgorzyno – Orzeł Łoźnica 9:3
Sparta Węgorzyno – Lech Czaplinek 5:2

Olimp Gościno

Podobnie jak w Węgorzynie, tak i w Gościnie, do ostatnich kolejek minionego sezonu nie było pewne, czy Olimp utrzyma IV ligę. Taka sytuacja również miała miejsce po raz drugi i efekt był ten sam – zespół w kluczowych momentach stawał na wysokości zadania i zdobywał ważne punkty. W tym sezonie może być podobnie. Wyniki sparingów również nie są zbyt budujące – strzelenie 3 bramek Gwardii to niezły prognostyk, ale utrata aż 6 w tym meczu kontrolnym, tam samo jak z Kotwicą Kołobrzeg już nieco martwi. Z Gościna nie napływają wieści na temat rewolucji w składzie, dużych wzmocnień, czy osłabień. Jeśli tak jest, to przed Olimpem prawdopodobnie ciężki sezon. Pamiętajmy jednak, że Olimp zdążył dać się poznać jako zespół jednej rundy – potrafi przespać jesień, by potem stać się rycerzem wiosny i seryjnie zdobywać punkty. W tym sezonie trudno liczyć na kolejne takie przebudzenia – trzeba punktować od początku i trzymać równą formę. Prognoza na sezon? Walka o utrzymanie, maksymalnie środek tabeli.

Olimp Gościno – Gwardia Koszalin 3:6
Olimp Gościno – Kotwica Kołobrzeg 1:6
Olimp Gościno – Sława Sławno 3:1
Olimp Gościno – Jedność Ikar Krosino 4:1

Hutnik Szczecin

Przed sezonem w północnej dzielnicy Szczecina doszło do rewolucji. Zmieniono zarząd, trenera, a kadra kreowała się w zasadzie do ostatniej chwili. Ilość testowanych zawodników na Nehringa przekroczyła dwucyfrową liczbę, a co z tego „urośnie”? Nie wiadomo. Wyniki sparingów póki co mówią jedno: to nie jest ten sam zespół, co w ostatnich latach. Nie wydaje się natomiast, by miało być gorzej niż w końcówce zeszłego sezonu – wtedy to Hutnik przegrał 6 meczów z rzędu w kiepskim stylu, a porażka na koniec sezonu 8:0 w Trzebiatowie była zwieńczeniem słabego okresu hutników. Gdyby sezon trwał trochę dłużej, kto wie, czy Hutnik nie obudziłby się w okręgówce. Jedno jest pewne: przed pomarańczowo – czarnymi ciężkie zadanie. Zespół zapewne oparty będzie na kilku bardziej doświadczonych zawodnikach takich jak Marcyniuk, Gniotek czy Kronkowski. Pytanie, czy młodzi dotrzymają im kroku i będą w stanie utrzymać Hutnika w IV lidze. Taki też jest nasz typ: Hutnik będzie uwikłany w tym sezonie w walkę o utrzymanie.

Hutnik Szczecin – Ogniwo Babinek 1:1
Hutnik Szczecin – Morzycko Moryń 2:2
Hutnik Szczecin – Vielgovia Szczecin 10:0
Hutnik Szczecin – Tanowia Tanowo 2:3
Hutnik Szczecin – Pogoń II Szczecin 0:8

Rasel Dygowo

Zespół z Dygowa będzie w tym sezonie niewiadomą. Z obozu Rasela nie dopływa zbyt dużo informacji. Nie wiemy, jak wygląda kadra, a przygotowania wydają się przebiegać dość spokojnie, bez żadnych rewolucji. Rasel ma potencjał na bycie solidnym IV-ligowcem, co potwierdził dwa lata temu. W poprzednim sezonie było jednak gorzej i patrząc na ostatnie czasy, zespół notuje nieco słabsze wyniki. III liga w sezonie 2014/2015 była niejako pocałunkiem śmierci – Rasel od momentu spadku ani razu nie zakręcił się w okolicy podium i dziś bliżej mu raczej do średniaka IV ligi i drużyny, która w przypadku słabszego okresu walczyć będzie o utrzymanie niż do zespołu, który może namieszać w stawce. Od wielu lat jedną z ważniejszych postaci zespołu jest Andrzej Wojciechowski, ale czasu nie da się oszukać i razem z nim nieco gorzej wygląda gra drużyny z Dygowa. Informacji o Raselu jest jednak niewiele, stąd powstrzymamy się przed oceną potencjału zespołu w nadchodzącym sezonie.

Rasel Dygowo – Gwardia Koszalin (juniorzy) 5:0
Rasel Dygowo – Darłovia Darłowo 1:0

Leave a Reply