Przegląd ligowych rywali – IV liga zachodniopomorska, sezon 2024/2025

PRZEGLĄD LIGOWYCH RYWALI – IV liga zachodniopomorska, sezon 2024/2025.

Prezentujemy podsumowanie letnich okresów przygotowawczych wszystkich zespołów, z którymi biało – zieloni powalczą o ligowe punkty w rundzie jesiennej rozgrywek IV ligi zachodniopomorskiej. Znajdziecie tu wiele informacji na temat ich kadr, transferów i wyniki meczów kontrolnych oraz subiektywne wnioski i ciekawostki. Informacje zaczerpnięto przede wszystkim z profili facebookowych, prasy oraz innych mediów, które tylko wpadły nam w ręce, ale trzeba pamiętać, że wielu informacji nie udało się znaleźć – nie zostały opublikowane lub ogłoszone. Poza tym kompletowanie kadr w wielu klubach jeszcze trwa. Przegląd zaczynamy od beniaminków, a potem od najniższego do najwyższego miejsca w tabeli po sezonie 2023/2024. Wyniki sparingów podajemy bez rozróżnienia na gospodarzy i gości. Z rana do kawy w sam raz – zapraszamy do lektury!

DĄB DĘBNO

Wyniki letnich sparingów:
Dąb Dębno – Vineta Wolin 1:1
Dąb Dębno – Biali Sądów 2:1
Dąb Dębno – Iskierka Szczecin 2:0
Dąb Dębno – Stal Sulęcin 4:2
Dąb Dębno – Pogoń Świebodzin 2:4
Dąb Dębno – Budowlani Murzynowo 6:3

Ciekawe rzeczy działy się w Dębnie przed sezonem – dużo ruchów kadrowych, z czego kilka naprawdę ciekawych i obiecujących – przyszli: Paradowski (Spójnia Ośno Lubuskie – 20 bramek w spadkowiczu), Świerczyński (Lubuszanin Drezdenko, wcześniej m.in. Stilon Gorzów, Pogoń Szczecin), Haikam (Brazylijczyk, ostatnio Pogoń Skwierzyna), Kołat (Wybrzeże Rewalskie Rewal), Zakrzewski (Lubuszanin Drezdenko, wybrany w 2023 roku najlepszym obrońcą w województwie lubuskim), Banaś (Chemik Police), Moskalyk (Meprozet Stare Kurowo), Młyński (Odra Chojna). Remont przechodzi nawet stadion przy ul. Gorzowskiej. Dodatkowo dobre wyniki w meczach kontrolnych. Oczywiście nie obeszło się bez odejść – Wrzeszcz, Błajewski, Chawawko czy Voloshyn, ale ogólnie wydaje się, że kadra jest szeroka i obiecująca. W Dębnie panują pozytywne nastroje i jest widoczna wiara w powtórzenie wyniku z sezonu 2021/2022, kiedy Dąb również był beniaminkiem IV ligi i zajął wysokie 5. miejsce na koniec rozgrywek. Jest tu potencjał na niezły wynik, choć możliwe, że zespół będzie potrzebował nieco czasu na zgranie.

GAVIA CHOSZCZNO

Wyniki letnich sparingów:
Gavia Choszczno – Pogoń Skwierzyna 1:1

Gavia Choszczno – Osadnik Myślibórz 5:3
Gavia Choszczno – GKS Kołbacz 1:1
Gavia Choszczno – Pogoń Szczecin CLJ 0:5
Gavia Choszczno – Arkonia Szczecin 5:0
Gavia Choszczno – Zorza Dobrzany 4:2

W Choszcznie dość spokojnie tego lata – jest kilka ruchów kadrowych, ale bez dużej rewolucji jak w Dębnie. W Gavii pojawił się doświadczony Wrzeszcz, który grał w poprzednim sezonie właśnie w Dębie, ciekawie wygląda też sprowadzenie Świercza z Białych Sądów. Do tego zostały główne „strzelby” ostatnich lat – Dyc i Gicewicz. Stąd prosty wniosek – ofensywa zespołu z Choszczna może być najmocniejszym punktem drużyny. Pytanie na jak wiele to wystarczy. Gavia do ostatnich kolejek walczyła o awans do IV ligi, a największe problemy sprawiła sobie sama, gubiąc punkty w dość nieoczywistych momentach. Być może kluczem do osiągnięcia dobrego rezultatu w tym sezonie będą głowy zawodników, a już na pewno regularność w grze i punktowaniu. Potencjał na utrzymanie IV ligi w Choszcznie z pewnością jest.

GKS MANOWO

Wyniki letnich sparingów:
GKS Manowo – Sokół Karlino 6:0

GKS Manowo – Mechanik Bobolice 4:2
GKS Manowo – Wybrzeże Biesiekierz 4:2
GKS Manowo – Gryf Polanów 1:2
GKS Manowo – Victoria Sianów 4:3

GKS Manowo powraca na boiska IV ligi po dwóch latach przerwy, pewnie wygrywając rozgrywki ligowe z przewagą 11 punktów nad drugim Zefirem Wyszewo. Dodatkowo, zespół został wzmocniony przez doświadczonych zawodników – Wiśniewskiego (wcześniej Perła Dygowo) i Myślińskiego (wcześniej Darłovia Darłowo), a ponadto w klubie pojawiło się kilku zawodników z Koszalina – zarówno z Bałtyku jak i Gwardii. Na co stać zespół z Manowa? Poprzednie rozgrywki ligowe w tym przypadku raczej nie są dobrym wyznacznikiem siły zespołu – pokazały to ostatnie lata i historia beniaminków z tego regionu. GKS jednak ma w swoim składzie kilku zawodników, którzy znają tę ligę i mogą „pociągnąć” ten wózek. Poza tym zespół z Manowa ma za sobą dość długą historię występów na IV-ligowym froncie. Niemniej, na papierze jest to zespół, który czołówki ligowej raczej nie zwojuje.

SPARTA GRYFICE

Wyniki letnich sparingów:
Sparta Gryfice – AP Kotwica Kołobrzeg 5:0

Sparta Gryfice – Unia Dolice 5:0
Sparta Gryfice – Vineta Wolin 1:3
Sparta Gryfice – Błękitni II Stargard 2:2
Sparta Gryfice – Mierzynianka Mierzyn 8:4
Sparta Gryfice – Iskierka Szczecin 1:2

Solidnie wygląda Sparta przed sezonem – drużynę wzmocnił m.in. Karaman (ostatnio Flota Świnoujście), a dodatkowo utrzymano trzon zespołu. Dwa lata temu, gdy Ina walczyła o powrót do IV ligi to właśnie Sparta sprawiła jej w dwumeczu największe problemy. Od tego czasu ten zespół jeszcze się wzmocnił – Sobolewski, Wiśniewski, Niewiada, a teraz dodatkowo jeszcze młody, utalentowany Litwiński i wyżej wymieniony Karaman… to może być naprawdę mocny zespół. Obok Dębu Dębno to zdecydowanie najciekawiej wyglądający beniaminek.

ORZEŁ WAŁCZ

Wyniki letnich sparingów:
Orzeł Wałcz – Lubuszanin Trzcianka 4:3

Orzeł Wałcz – Santos Kłębowiec 9:0
Orzeł Wałcz – Korona Stróżewo 2:1
Orzeł Wałcz – Calisia Kalisz Pomorski 2:1

Orzeł Wałcz w ostatnim sezonie zajął 15 miejsce w końcowej tabeli i musiał walczyć o ligowy byt w barażach. Trafił na Inę Ińsko i wygrał, nie bez problemów, 2:1, dzięki czemu zaliczy siódmy sezon z rzędu w IV lidze. Ostatnie lata to jednak walka do ostatnich meczów o utrzymanie i wiele wskazuje na to, że w tym roku może być podobnie. Zespół kadrowo wydaje się porównywalny do tego, który zaprezentował się w ostatnich rozgrywkach (brak szerszych informacji na temat transferów), a dodatkowo może być nieco bardziej eksploatowany – Orzeł zgłosił od tego roku do gry w B klasie drużynę rezerw. Być może jest to znak, że kadra będzie jednak szersza niż może się wydawać, a zwiększona rywalizacja wewnątrz zespołu przyniesie poprawę jakościową. Ta poprawa będzie konieczna, jeśli historia z ostatnich lat ma się w tym sezonie nie powtórzyć.

CHEMIK POLICE

Wyniki letnich sparingów:
Chemik Police – Świt II Szczecin 2:0

Chemik Police – Pogoń Szczecin CLJ U-19 2:4
Chemik Police – Wołczkowo Bezrzecze – 7:2
Chemik Police – Stal Szczecin 1:0

Chemik Police podobnie jak Orzeł Wałcz musiał IV ligi bronić w barażach. I obronił, tak jak rok wcześniej ogrywając Gryfa Kamień Pomorski na jego terenie. Uczynił to dodatkowo w dramatycznych okolicznościach – najpierw strzelając bramkę na wagę dogrywki w 93 minucie, a potem gola dającego utrzymanie w 118 minucie. Zespół z Polic ma młodą perspektywiczną kadrę, co pokazał w wielu meczach zeszłego sezonu i teoretycznie powinien z roku na rok notować postęp. Wśród kibiców można jednak wychwycić nutkę niepokoju – z klubem pożegnało się kilku doświadczonych zawodników (Janicki, Banaś, Dyczewski), co w połączeniu z historią dwóch ostatnich sezonów może zwiastować kolejny trudny sezon w Policach. Co prawda pojawiło się wzmocnienie w postaci Paleja z Błękitnych Stargard, ale czy to aby nie za mało, by ze spokojem patrzeć w kierunku zbliżającego się sezonu?

MKP SZCZECINEK

Wyniki letnich sparingów:
MKP Szczecinek – Chojniczanka II Chojnice 0:4

MKP Szczecinek – Sparta Złotów 1:1
MKP Szczecinek – Gwardia Koszalin 3:1
MKP Szczecinek – Olimp Złocieniec 2:1

W Szczecinku kolejny raz mamy do czynienia ze zderzeniem rzeczywistości i oczekiwań. Świetny obiekt, duże miasto i dobre perspektywy, ale potem przychodzi sezon i… coś nie działa – narzeka się a to na trenera, a to na kiepską atmosferę. Z zespołu dodatkowo odszedł najlepszy zawodnik – Mateusz Górny, strzelec 22 goli w minionym sezonie, który przeniósł się do rywala zza miedzy – Mechanika Bobolice. W kuluarach mówi się, że jedną z kości niezgody w tej sytuacji były zaległości finansowe. Na tym poziomie rozgrywek dobrze to nie wróży. Nie zmienia to jednak faktu, że MKP w meczu kontrolnym potrafił ograć Gwardię Koszalin, a to przecież, teoretycznie, mocny rywal. Na co stać MKP w nadchodzącym sezonie? Z pewnością celem podstawowym będzie uniknięcie nerwowej końcówki sezonu – to na dobry początek. Dodatkowym celem wydaje się też „oczyszczenie powietrza” wokół klubu. W tym celu wpuszczono nieco świeżej krwi do zespołu w postaci… Japończyka i Kameruńczyka. Ruchy ciekawe i egzotyczne, ale to boisko pokaże, czy skuteczne.

MECHANIK BOBOLICE

Wyniki letnich sparingów:
Mechanik Bobolice – Pogoń Wierzchowo 10:0

Mechanik Bobolice – GKS Manowo 2:4
Mechanik Bobolice – Bałtyk Koszalin (juniorzy) 1:4
Mechanik Bobolice – Sokół Wyczechy 3:0
Mechanik Bobolice – Wieża Postomino 3:2

Kornaga, Górka (Darłovia), Górny (MKP Szczecinek), Stupak i Wasyłyszyn (Błonie Barwice), Wójtów (Bałtyk Koszalin / MKP Szczecinek), Falco (Wybrzeże Biesiekierz) – to lista ogłoszonych transferów w Mechaniku. Wrażenie robi przyjście Górnego, jednego z najlepszych strzelców IV ligi z zeszłego sezonu, który wraz z Jabłońskim mogą namieszać w ofensywie. Do tego osłabienie innego ligowego rywala – Darłovii Darłowo. Mechanik potrzebuje przede wszystkim lepszej gry niż w zeszłym sezonie, w którym do ostatnich minut walczył o utrzymanie. Wyniki sparingów tzw. szału nie robią, a sam fakt odwołania jednego z nich z uwagi na problemy kadrowe (sprawy służbowe) może zastanawiać i sugerować pytanie: czy kadra zespołu nie jest zbyt wąska? Może być różnie – Mechanik pokazał, że może się postawić najlepszym, ale i zaliczyć spore wpadki. Teoretycznie w tym sezonie powinien być silniejszy, niż w ostatnim.

DARŁOVIA DARŁOWO

Wyniki letnich sparingów:
Darłovia Darłowo – Bałtyk Koszalin 1:4

Darłovia Darłowo – Wieża Postomino 0:1
Darłovia Darłowo – AP Piotra Reissa 3:1
Darłovia Darłowo – Arkadia Malechowo 4:2
Darłovia Darłowo – Gryf Słupsk 0:6

W Darłovii nie dzieje się najlepiej – już w zeszłym sezonie była walka o utrzymanie do ostatnich chwil sezonu, a w tym perspektywy nie malują się wcale w lepszych barwach. 25 lipca trener Polakowski dał temu wyraz i stwierdził: „Nie ma co się czarować sytuacja jest bardzo trudna. Z dnia na dzień odeszło wielu zawodników, którzy po minionym sezonie deklarowali pozostanie w Darłowie.” Wcześniej była mowa o odejściu co najmniej 6 zawodników, którzy przez lata stanowili o sile drużyny, w komentarzach podbito tę liczbę nawet do 9. Co to oznacza dla klubu z Darłowa? Okaże się zapewne po pierwszych kolejkach – co prawda drużynę zasiliło kilku zawodników, ale zadanie przed trenerem Polakowskim i jego zespołem wydaje się niezwykle trudne – w Darłowie w tym sezonie, tak jak w poprzednim, będą zapewne walczyć o utrzymanie.

OLIMP GOŚCINO

Wyniki letnich sparingów:
Olimp Gościno – Gwardia Koszalin 3:5

Olimp Gościno – Astra Ustronie Morskie 3:2
Olimp Gościno – Rega Trzebiatów 0:2
Olimp Gościno – Sokół Karlino 1:6
Olimp Gościno – Pomorzanin Sławoborze 5:3

Ciężko znaleźć jakieś informacje na temat przygotowań Olimpu Gościno – oficjalny profil klubowy miał chyba wakacje i nie prezentował swoim kibicom newsów na temat tego, co dzieje się z zespołem. Dodano jedynie informację o transferze Łosia z Kotwicy Kołobrzeg. Z kolei po przeprowadzonym „śledztwie” i odnalezieniu wyników sparingów nietrudno o spostrzeżenie, że chyba nie jest najlepiej. Cisza wokół klubu też co nieco sugeruje – wygląda na to, że przed Olimpem trudne rozgrywki. A może wręcz odwrotnie? Wskazuje na stabilność i sumienną pracę, która lubi ciszę?

PERŁA DYGOWO KOTWICA II KOŁOBRZEG

Można szukać dyplomatycznych sloganów, ale darujemy sobie to – na chwilę obecną seniorska piłka nożna w Dygowie przestała istnieć. Problemy finansowe – brak sponsorów i okrojony budżet gminy, dodatkowo „luźne” i nieodpowiednie podejście do obowiązków przez zawodników, co sugerowali w wywiadach klubowi oficjele – to wszystko spowodowało, że Perła pod koniec zeszłego sezonu stanęła nad przepaścią, notując wysokie porażki w fatalnym stylu. Na ostatni mecz sezonu do Dolic Perła nawet nie pojechała.

Pomocy poszukano na zewnątrz i finalnie Perła została „wchłonięta” przez I-ligową Kotwicę Kołobrzeg i teraz w IV lidze występować będą jej rezerwy. Rezerwy, które dokładnie rok temu… zostały wycofane z Ligi Okręgowej. Teraz wracają i to od razu na poziomie IV ligi. Teoretycznie zapowiadano, że mecze IV ligi rezerw Kotwicy będą odbywać się też w Dygowie, by stadion nie stał pusty, ale rzeczywistość może być zgoła inna – ogólnie nie wiadomo, co z tego wyjdzie i jak to do końca będzie wyglądało. Na oficjalnej stronie Kotwicy Kołobrzeg również brakuje informacji na temat drugiej drużyny – nie ma ani newsów w tym zakresie, ani nawet odpowiedniej zakładki. Trzeba jednak założyć, że w szczególności w meczach domowych, ten zespół może być jednym z najtrudniejszych rywali w całej lidze. Jak to zwykle bywa w przypadku rezerw klubów z wyższej ligi, bardzo dużo będzie zależeć od terminarza – rezerwy są nie tylko od tego, by szkolić i promować młodzież dając jej możliwość zbierania doświadczenia, ale również są miejscem, w którym ogrywani będą ci, którzy w pierwszym zespole grają mniej lub wracają po kontuzjach. Pierwszy zespół jest mocny – to wiemy na pewno – i przez jego pryzmat można pokusić się o stwierdzenie, że i rezerwy powinny mieć w sobie dużo jakości.

BŁĘKITNI II STARGARD

Tutaj również nie zarzucimy Was wynikami sparingów. Danych po prostu brakuje – podobnie jak w przypadku Kotwicy. Nie będziemy odkrywczy ani nie będziemy na siłę wyciągać wniosków – wynik zespołu rezerw Błękitnych będzie często miał związek z terminarzem, choć raczej w dużo mniejszej skali niż w przypadku rezerw I-ligowego zespołu z Kołobrzegu. Trzeba założyć, że będzie to drużyna młoda, momentami błyskotliwa i z kilkoma naprawdę ciekawymi zawodnikami tak, jak ostatnio. Niewiele wskazuje na to, że rezerwy III-ligowych Błękitnych będą miał większe problemy z utrzymaniem IV ligi. Można tu chyba upatrywać solidnego środka tabeli, tak jak w minionym sezonie.

ISKIERKA SZCZECIN

Wyniki letnich sparingów:
Iskierka Szczecin – Energetyk Gryfino 4:0 

Iskierka Szczecin – Dąb Dębno 0:2
Iskierka Szczecin – Vineta Wolin 3:2
Iskierka Szczecin – FASE Szczecin – 2:0
Iskierka Szczecin – Sparta Gryfice 2:1

Iskierka przed sezonem się wzmocniła, nie ma wątpliwości. Brzeziański (ostatnio Kluczevia), Shevchuk (Wybrzeże Rewalskie Rewal), Kuzko (Świt Szczecin), Emche (Vineta Wolin), Izdebskyi (ostatni sezon na Islandii, wcześniej nawet ekstraklasa ukraińska) – dla sympatyków piłki regionalnej niektóre z tych nazwisk mogą być znane i robić wrażenie. Każdy z nich powinien być solidnym wzmocnieniem na poziomie IV ligi. Wyniki sparingów też wskazują na to, że Iskierka w tym sezonie powinna być jeszcze groźniejsza niż ostatnio. Ina będzie miała okazję to sprawdzić już w pierwszej kolejce. Jedno jest pewne – ten zespół celuje nieco wyżej niż 7. miejsce, jakie zaliczył na koniec sezonu 2023/2024.

INA GOLENIÓW

Wyniki letnich sparingów:
Ina Goleniów – Odra Chojna 4:1

Ina Goleniów – Mierzynianka Mierzyn 9:3
Ina Goleniów – Gryf Kamień Pomorski 7:1
Ina Goleniów – GKS Kołbacz 6:4
Ina Goleniów – Energetyk Gryfino 3:1

Nie będziemy się tutaj rozwodzić – lepiej poczytać relacje z meczów kontrolnych. Komplet zwycięstw, 29 strzelonych bramek w 5 meczach – ofensywa była w tzw. „gazie”, niezależnie od tego, jakim zestawieniem graliśmy. W relacjach znajdziecie składy oraz więcej informacji o tym, jak wyglądaliśmy podczas przygotowań do nowego sezonu. Za nami dużo ciężkiej pracy, doszło do kilku ruchów kadrowych, ale obyło się bez większych ubytków w stosunku do ubiegłego sezonu – lato było raczej spokojne i stabilne. Zobaczymy, jak to wszystko będzie wyglądało w lidze.
A relacje znajdziecie tu:
Sparing nr 1: https://mksina.com.pl/relacja-sparing-nr-1-ina-goleniow-odra-chojna-41-20/
Sparing nr 2: https://mksina.com.pl/relacja-sparing-nr-2-ina-goleniow-mierzynianka-mierzyn-93-52/
Sparing nr 3: https://mksina.com.pl/relacja-sparing-nr-3-gryf-kamien-pomorski-ina-goleniow-17-01/
Sparing nr 4: https://mksina.com.pl/relacja-sparing-nr-4-ina-goleniow-gks-kolbacz-64-41/
Sparing nr 5: https://mksina.com.pl/relacja-sparing-nr-5-ina-goleniow-energetyk-gryfino-31-11/

BIALI SĄDÓW

Wyniki letnich sparingów:
Biali Sądów – Dąb Dębno 1:2

Biali Sądów – Stal Szczecin 2:0
Biali Sądów – Warta Gorzów 0:0
Biali Sądów – Pogoń Barlinek 3:2
Biali Sądów – Ina Recz 9:1

W Sądowie dość ciekawa dla postronnych kibiców sytuacja – ruchów wychodzących i przychodzących od groma – drzwi w klubie się nie zamykały. Biali testowali bardzo wielu zawodników, którzy na dodatek nieźle spisywali się w ofensywie. Z 15 zdobytych w meczach kontrolnych bramek, 12 zostało zaliczonych na konto właśnie zawodników testowanych – taka ciekawostka. Z podanych przez klub informacji dowiadujemy się, że z zespołu odeszło wielu ważnych graczy, w tym m.in. Świercz (5), Ogórek (6), Wójcik (5), Kushnir (2), Krutin (15) czy Kolesnyk (14). Liczby w nawiasie to ilość bramek strzelonych przez tych zawodników w minionym sezonie. Cały zespół strzelił ich w sumie 74, a zawodnicy, którzy odeszli latem nazbierali ich łącznie 47… to ponad 60%. Nie ma co się oszukiwać – to ogromna strata, tym bardziej, że były to również ważne osobowości w szatni. Zaprezentowano wiele nowych twarzy, ale bilans zysków i strat raczej nie jest pozytywny. Białym będzie bardzo ciężko powtórzyć tak dobry sezon jak ten 2023/2024. Wyniki sparingów są niezłe, w szczególności ten ostatni. Ale nie zmienia to faktu, że w Sądowie doszło do dużych zmian, których efektu nie sposób do końca przewidzieć.

KLUCZEVIA STARGARD

Wyniki letnich sparingów:
Kluczevia Stargard – Stilon Gorzów 3:0

Kluczevia Stargard – Vineta Wolin 3:0
Kluczevia Stargard – Wybrzeże Rewalskie Rewal 1:0
Kluczevia Stargard – Warta Gorzów 0:2
Kluczevia Stargard – Torgelower FC Greif 1:1

W Kluczevii da się wyczuć ciśnienie na awans. W minionym sezonie dość szybko stało się jasne, że zespół ze Stargardu, a tak naprawdę z pobliskiego Kluczewa, raczej nie awansuje – inni byli równiejsi. I tak, finalnie Kluczevia skończyła sezon na 4 miejscu z 11 punktami straty do Wybrzeża Rewalskiego Rewal. W tym sezonie taka pozycja będzie porażką. Dokonano kilku transferów – przyszli m.in. Karoń ze Stilonu Gorzów, Gruchała – Węsierski z Vinety Wolin, Dudek z Karkonoszy Jelenia Góra, czy Albiński z Gwardii Koszalin. Dodatkowo utrzymano trzon zespołu, a jedyną poważniejszą stratą wydaje się odejście Brzeziańskiego, którego, przynajmniej na papierze, zastąpiono z nawiązką. Dodatkowo, w Kluczewie trwają prace nad rozbudową infrastruktury – nowe boisko treningowe dla akademii, czy remonty szatni, magazynów, czy też stworzenie nawet salki konferencyjnej. Umówmy się – konferencje to nie domena IV ligi. Kluczevia celuje wyżej. I trzeba powiedzieć, że jest jednym z głównych faworytów do awansu.

BAŁTYK KOSZALIN

Wyniki letnich sparingów:
Bałtyk Koszalin – Błękitni Stargard 1:1

Bałtyk Koszalin – Gryf Słupsk 1:3
Bałtyk Koszalin – Stolem Gniewino 2:1
Bałtyk Koszalin – Darłovia Darłowo 4:1

Bałtyk słynie z dobrego szkolenia i niemal każdego roku promuje młodych zawodników do wyższych lig. W poprzednim sezonie wypromował się choćby Stępnik, który odszedł tego lata do Miedzi Legnica. Dodatkowo, doświadczony Kazimierowicz związał swoją przyszłość z Widzewem Łódź, Latański po wypożyczeniu powrócił do Świtu Szczecin, a Pawłowski przeszedł do Błękitnych Stargard. Dodatkowo, poważne kontuzje dopadły Jasitczaka i Waleńskiego. Co prawda do klubu wrócił Ginter oraz pozyskano Grafa z Perły Dygowo, ale w ogólnym rozrachunku Bałtyk latem, przynajmniej na papierze, się osłabił. W zespole wciąż pojawiają się nowi, młodzi, utalentowani zawodnicy, ale czy to wystarczy, by powalczyć o awans w tym sezonie? Na pierwszy rzut oka Kluczevia jest mocniejsza. Bałtyk poniżej pewnego, bardzo wysokiego poziomu jak na naszą ligę nie powinien spaść, ale do awansu może jednak czegoś zabraknąć.

GWARDIA KOSZALIN

Wyniki letnich sparingów:
Gwardia Koszalin – Gwardia II Koszalin 21:0

Gwardia Koszalin – MKP Szczecinek 1:3
Gwardia Koszalin – Olimp Gościno 5:3

W Koszalinie czkawką odbija się ostatni sezon, a tak naprawdę jego pierwsza część – mocarstwowe plany i wysokie kontrakty (np. Michał Masłowski) skończyły się porażką na wielu poziomach. Od wielu lat w klubie przechodzi się od ściany do ściany – od mocarstwowych planów i wysokich ambicji, do problemów i wizji gorszych czasów. Historia staje tu niekiedy w szranki z rzeczywistością, która nie ma dla niej litości. Gdzieś w tle tego wszystkiego trwa nawet spór o boiska i ich stan oraz dostępność dla młodych adeptów futbolu. Wokół Gwardii po prostu ostatnio działo się chyba zbyt wiele – z pewnością w klubie woleliby mieć spokojną głowę i zająć się pracą, a różnie to ostatnio bywa w Koszalinie. Od dawna wiadomo było, ż zespół musi przejść przebudowę i przemodelowanie i wygląda na to, że proces ten właśnie trwa. W Gwardii zachowała się kadra z wciąż dość dużym potencjałem, ale na tle rywali z czołówki minionych rozgrywek wygląda ona nieco mniej okazale. Dodatkowo, istnieje przepaść między pierwszą drużyną a rezerwami, co uwydatnił sparing zagrany awaryjnie przez oba zespoły. To również może oznaczać, że kadra pod kątem jakości może być nieco za krótka, by myśleć o czymś więcej niż górnej połowie tabeli. Nie tak to miało wyglądać, zupełnie nie tak.