Przed ligą – przegląd ligowych rywali – część I

Poniżej prezentujemy krótkie podsumowanie przygotowań naszych ligowych rywali do rundy wiosennej rozgrywek IV ligi zachodniopomorskiej. Znajdziecie tu wyniki, jakie udało się „odkopać” w odmętach internetu – stronach klubowych, profilach facebookowych klubów i innych źródłach. Wyniki podano bez rozdzielania drużyn na gospodarzy i gości za wyjątkiem meczów oficjalnych w Pucharze Polski. Nie uwzględniono też kolejności rozgrywania meczów. Lecimy od dołu – zaczynamy więc od Sokoła Karlino i kończymy na Flocie Świnoujście. Część I dotyczy drużyn z miejsc 13-18 po rundzie jesiennej – zapraszamy do lektury!

_________________________________________

18. miejsce – Sokół Karlino

Jedno jest pewne w stosunku do Sokoła – powtórki z jesieni nie będzie. Choć czy aby na pewno? Drużyna została wzmocniona, ale czy zdoła odrobić straty i uratować IV ligę w Karlinie? Wiele może zależeć od tego, ile drużyn w tym roku spadnie z rozgrywek. Wyniki sparingów i ostatni mecz w Pucharze Polski pokazują, że szanse dla Sokoła są. I to wcale nie takie małe. Wiele wskazuje na to, że Sokół ma szanse zostać rycerzem wiosny i na pewno bez walki IV ligi nie odpuści.

Wyniki meczów kontrolnych:
Sokół Karlino – Astra Ustronie Morskie 4:0
Sokół Karlino – Bałtyk Koszalin 1:2
Sokół Karlino – Gryf Kamień Pomorski 4:0
Puchar Polski:
Lech Czaplinek – Sokół Karlino 1:3
_________________________________________
17. miejsce – Sparta Węgorzyno

W przypadku Sparty można pokusić się o powtórzenie słów napisanych przy Sokole – powtórki z jesieni nie będzie. W tym przypadku, na papierze,wygląda to lepiej niż dla zespołu z Karlina. Drużyna również została wzmocniona – Klym, Kruk, Nwaogu – m.in. tacy piłkarze choćby z Hutnika Szczecin zasilili ekipę z Węgorzyna. Doszło również do kilku ruchów w drugim kierunku – z klubu odeszli m.in. doświadczony Więcek i Skuratowski. Niemniej, przed rundą wiosenną, ruch w Węgorzynie był spory – bardzo duża ilość zawodników testowanych, i duże, jak na warunki IV ligi pieniądze wpompowane w zespół. Wyniki sparingów nie mówią zbyt wiele, wydaje się jednak, że Sparta jest dużo silniejsza niż jesienią. Jednego można być pewnym – jeśli wyniki nie będą zadowalające, znów, jak bumerang, wróci i to ze zdwojoną siłą stara, w sumie wciąż trwająca, dyskusja o tym, że w Węgorzynie ściąga się i płaci piłkarzom (i to sporo…) z zewnątrz, a swoich brakuje. Niezależnie od tego, jak skończy się sezon dla Sparty, patrząc przyszłościowo, nie trudno o wniosek: w ten sposób ten zespół długo raczej nie pociągnie.

Wyniki meczów kontrolnych:
Sparta Węgorzyno – KP Drawsko Pomorskie 3:2
Sparta Węgorzyno – Wicher Brojce 7:2
Sparta Węgorzyno – Mewa Resko 3:1
Sparta Węgorzyno – Iskra Golczewo 1:2
Sparta Węgorzyno – Salos Szczecin (JS) 2:0
_________________________________________
16. miejsce – Iskierka Szczecin
W Iskierce w przerwie zimowej również doszło do wielu zmian. Do Szczecina przeniósł się m.in. Przemysław Stosio z Iny, doszło również dwóch reprezentantów kraju kwitnącej wiśni. Iskierka to też spora kolonia byłych zawodników Zootechnika Kołbacz. Niemniej, patrząc na przykład Sparty i Sokoła, Iskierka, przynajmniej na papierze, wygląda mniej imponująco. mecz Pucharu Polski pokazał, że zespół od przygotowań poczynił postępy, ale czy to wystarczy? Początek rundy może pokazać siłę Iskierki – jeśli zdobędą choć punkt w meczach z Kluczevią i Vinetą, może się udać.

Wyniki meczów kontrolnych:

Iskierka Szczecin – Ilanka Rzepin 2:2
Iskierka Szczecin – Malchower Sportverein 90 e.V. 2:5
Iskierka Szczecin – Energetyk Gryfino 1:1
Iskierka Szczecin – Prawobrzeże Świnoujście 1:3
Iskierka Szczecin – Morzycko Moryń 4:5
Iskierka Szczecin – Stal Szczecin 7:0
Iskierka Szczecin – Odra Chojna 7:2
Iskierka Szczecin – Vielgovia Szczecin 2:0
Puchar Polski:
Prawobrzeże Świnoujście – Iskierka Szczecin 0:0, rzuty karne 2:4
_________________________________________
15. miejsce – Lech Czaplinek

Pamiętając mecz w Goleniowie z Iną w rundzie jesiennej, można było odnieść wrażenie, że Lech jest mocny. Potem okazało się, że… niekoniecznie. Wyniki sparingów pokazują, że Lech potrafi grać, ale przeszłość z kolei pokazała, że Lech i IV liga to para, która przeżywa bardzo burzliwy związek – awans, spadek, awans, spadek itd. Czy w tym roku zespół z Czaplinka znów napisze podobną historię? Bezpośrednią walkę z jednym z rywali do utrzymania Lech ostatnio przegrał – w Pucharze Polski odpadł z Sokołem Karlino. Pytanie, czy to siła Sokoła, czy raczej słabość Lecha. Wydaje się, że raczej to pierwsze i Lech powinien IV ligę utrzymać. 

Wyniki meczów kontrolnych:
Lech Czaplinek – Mechanik Bobolice 5:2
Lech Czaplinek – KP Drawsko Pomorskie 2:4
Lech Czaplinek – Calisia Kalisz Pomorski 5:2
Lech Czaplinek – Korona Człopa 2:0
Lech Czaplinek – Błonie Barwice 7:3
Puchar Polski:
Lech Czaplinek – Sokół Karlino 1:3
_________________________________________
14. miejsce – Olimp Gościno

W przypadku Olimpu nie jest aż tak ciężko o wnioski na rundę wiosenną. W Gościnie liczą, że znów ich piłkarze wcielą się w rolę rycerzy wiosny. W kadrze do wielkiej rewolucji nie doszło, a wyniki sparingów pokazują, że Olimp ma warunki i jakość do spokojnego utrzymania się w IV lidze, ale trzeba przyznać, że rywale nie spali w trakcie zimowej przerwy. Wydaje się, że kluczowe w kwestii całej wiosny dla Olimpu będą 3 pierwsze tygodnie – Rega, Lech, Orzeł – ci rywale sprawdzą formę zespołu z Gościna. „Faworytem” do spadku Olimp na pewno nie jest i zapewne w sezonie 2020/2021 znów spotkamy się z nim w ramach rozgrywek IV ligi.

Wyniki meczów kontrolnych:
Olimp Gościno – Polonia Płoty 1:1
Olimp Gościno – Światowid Łobez 4:0
Olimp Gościno – Astra Ustronie Morskie 4:1
Olimp Gościno – Gwardia Koszalin 1:4
Olimp Gościno – Zefir Wyszewo 10:0
Olimp Gościno – Wrzos Wrzosowo 8:1
Olimp Gościno – Wybrzeże Biesiekierz 5:2
_________________________________________
13. miejsce – Gryf Kamień Pomorski

Gryf to stały element krajobrazu IV ligi zachodniopomorskiej. Problem polega na tym, że z roku na rok zespół z Kamienia Pomorskiego wygląda słabiej. Można powiedzieć, że swój charakter drużyny na wskroś ofensywnej, idącej na wymianę ciosów i grającej widowiskowo, Gryf stracił już kilka lat temu. Tym razem w zespole znów doszło do wielu ruchów kadrowych – przyszli m.in. wcześniej wspomniani Więcek i Skuratowski ze Sparty Węgorzyno. Odeszli znani w naszym regionie bracia Wanagiel, do Hutnika odszedł zaś Chodorowski. Ostatni mecz w Pucharze Polski z Odrą Chojna, mówiąc wprost, nie napawa optymizmem. Z drugiej strony ciężko powiedzieć coś mądrego o drużynie, która wygrywa z liderem okręgówki 8:0, by później przegrać z innym reprezentantem tego poziomu rozgrywkowego 0:8. Plaga kontuzji, jaka dopadła Gryf przed rozpoczęciem rundy wiosennej, może skutecznie utrudnić zdobywanie punktów. Dla Iny to dobra informacja – na dzień dobry biało-zieloni jadą do Kamienia Pomorskiego. Ocena Gryfa przed wiosną? Dyplomatyczne: IV liga bez Gryfa jest nie do pomyślenia.

Wyniki meczów kontrolnych:
Gryf Kamień Pomorski – Jeziorak Szczecin 0:8 – ostatni sparing
Gryf Kamień Pomorski – Pogoń Szczecin (CLJ) 1:4
Gryf Kamień Pomorski – FC Insel Usedom 5:1
Gryf Kamień Pomorski – Chemik Police 0:3
Gryf Kamień Pomorski – Polonia Płoty 8:0
Gryf Kamień Pomorski – Sokół Karlino 0:4
Puchar Polski:
Odra Chojna – Gryf Kamień Pomorski 3:0

Leave a Reply